Legnica

Położenie

Miasto leży w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na wysokości 113 -168 m n.p.m. Jego klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnia roczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C, a ilość opadów - około 577 mm. Miasto odznacza się największą w skali kraju ilością dni słonecznych i jednym z najdłuższych okresów wegetacji roślin. Korzystne położenie miasta w centrum Dolnego Śląska - na skrzyżowaniu europejskich szlaków komunikacyjnych - ma istotne znaczenie dla jego rozwoju gospodarczego i turystycznego. Równie ważne jest bliskie sąsiedztwo z Niemcami i Czechami. Legnica leży na historycznych trasach: wędrówek cystersów oraz handlowo-pielgrzymkowej Via Regia rozpoczynającej się w Portugalii, a kończącej na Ukrainie. Również dzisiaj miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym: drogowym z autostradą A-4 (wschód-zachód) i drogą krajową nr 3 (północ-południe) oraz kolejowym Wrocław - Drezno.



Znany w Polsce ośrodek kulturalny

Legnica jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i artystycznym Dolnego Śląska. Działają tu: zdobywający nagrody w kraju i za granicą Teatr im. H. Modrzejewskiej, Muzeum Miedzi, Galeria Sztuki - specjalizująca się w wystawach srebra artystycznego, Legnickie Centrum Kultury, Legnicka Orkiestra Symfoniczna i wiele innych. Legnica słynie z ciekawych, wyjątkowych imprez o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, takich jak: wystawa konkursowa „Satyrykon-Legnica", Legnicki Festiwal Srebra, Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat", Spotkania Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Pod Kyczerą", Legnickie Wieczory Organowe, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy „Młody Paganini". Cała rodzina może miło spędzić czas podczas „Imienin Ulicy Najświętszej Marii Panny", Spływu Samoróbek, czy Turnieju Kowali. Kalendarz imprez jest bogaty i różnorodny. Na tych, którzy pozostaną w mieście na dłużej czeka nowoczesna baza hotelowo-gastronomiczna.



Historia

Legnica, jedno z najstarszych miast w regionie, jest trzecim co do wielkości miastem na Dolnym Śląsku. Liczy ponad 100 tys. mieszkańców. Stanowi ważne centrum gospodarcze oraz znaczący w skali regionu i kraju ośrodek kulturalny oraz akademicki. Od 1 czerwca 1975r. do 31 grudnia 1998 miasto było stolicą województwa legnickiego. Obecnie jest siedzibą władz powiatu grodzkiego i ziemskiego, a także diecezji kościoła rzymskokatolickiego. Legnica, Liegnitz, Lignica - pod tą nazwą kryje się miasto o wielowiekowej, barwnej historii, w której splatają się tradycje różnych narodów i kultur. Ponad 500 lat pozostawało pod berłem Piastów - to tutaj najdłużej panowała dynasta królów Polski. Podobnie jak cały region, Legnica przechodziła pod panowanie Korony Czeskiej, Habsburgów, Prus, Niemiec. Przez gród przetaczały się krwawe rajzy wojny trzydziestoletniej. To właśnie pod Legnicą rozegrały się wielkie bitwy, w których rozstrzygała się historia Europy. Pierwsza - z Mongołami w 1241 roku, którzy wtedy właśnie posunęli się najdalej w swojej wielkiej ekspansji na Zachód. Następnie - w 1760 roku, kiedy to wojska pruskie Fryderyka II pokonały oddziały austriackie oraz w 1813 roku, gdy wojska antynapoleońskiej koalicji prusko-rosyjskiej, dowodzone przez marszałka Blüchera odniosły zwycięstwo nad wojskami Napoleona. Bogatą historię miasta najlepiej ilustrują zabytki architektury, począwszy od średniowiecznego zamku Piastów, katedrę, kościół Marii Panny, przez barokowe kościoły i potężne założenie Akademii Rycerskiej, skończywszy na secesyjnych willach Tarninowa.


Jedno z piękniejszych śląskich miast
Jedną z ważniejszych inwestycji legnickiego samorządu ostatnich lat jest rewitalizacja staromiejskiego centrum, w ramach której zmodernizowane zostały: ul. Najświętszej Marii Panny - główny trakt handlowy w mieście, część ul. Rycerskiej, Plac Powstańców Wielkopolskich, Plac Katedralny, a także płyta Rynku. Kolejny etap rewitalizacji tego obszaru to budowa i przebudowa ulic przyległych do Rynku, w tym przeprowadzana w 2011 roku przebudowa ulicy Środkowej. Realizacja tej inwestycji niewątpliwie przyczynia się do odtworzenie staromiejskiego klimatu śródmieścia Legnicy i przywrócenia ładu przestrzennego w tej historycznie najcenniejszej części miasta.

Miasto inwestycji

Poza partnerstwem w sferach kultury, sportu i edukacji, Legnica poszukuje też kontrahentów zagranicznych do współpracy gospodarczej. Legnica to nowoczesny ośrodek miejski, wyposażony w dobrą, sprzyjającą mieszkańcom i przedsiębiorcom infrastrukturę techniczną, dysponujący także wykształconą, młodą kadrą pracowniczą. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój miasta. Obok przemysłu odzieżowego oraz przetwórstwa miedzi rozwijają się nowe gałęzie przemysłu, m.in. związane z motoryzacją i budownictwem.
Z myślą o rozwoju przedsiębiorczości i powstaniu nowych miejsc pracy utworzono w 1997 roku Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (LSSE), która obejmuje swoimi granicami powierzchnię 1042 hektarów w trzynastu podstrefach. Dzięki działalności w Legnickiej Strefie inwestor otrzymuje możliwość zwrotu nawet 60% poniesionych nakładów inwestycyjnych lub 2 - letnich kosztów pracy. Położenie na terenie Dolnego Śląska, jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów Polski, bliskość dużych ośrodków akademickich i dostępność wykwalifikowanego personelu powodują, że LSSE jest doskonałym miejscem do inwestycji. Atrakcyjna lokalizacja na styku międzynarodowych szlaków komunikacyjnych oraz profesjonalna obsługa inwestorów sprawiły, że Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną obdarzyły zaufaniem takie firmy jak Volkswagen Motor Polska, grupa Toyota, CCC, Hormann, Sitech i wiele innych uznanych przedsiębiorstw zarówno polskich, jak i międzynarodowych.

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka